Jdi na obsah Jdi na menu
 


1. výtisk našich novin

20. 7. 2009

                          Plemeno měsíce

Anglický plnokrevník:

Anglický plnokrevník je dostihový kůň. Je ryclý a lehkonohý a ovlivnil mnoho koňských plemen na celém světě. Fanoušci plnokrevníků mají v jednom jasno: lepší kůň neexistuje! Protože však je anglický plnokrevník relativně choulostivý, senzitivní a často nerózní, neporadí si s ním každý jezdec.

Zvláštní znaky: Vytvořit jednotný plemenný standart plnokrevného koně je velmi obtížné. Jsou velmi ohnivý lplnokrevní koně, kteří mají suché a šlachovité tělo, jiní jsou naopak od přírody mnohem mírnější a klidnější, ba dokonce skoro flegmatičtí. Všeobecně mají plnokrevníci elastické a půvabné chody, v klusu jim však chybí pozornost. Správně posoudit plnokrevníka však můžeme jedině pod sedlem, a to při cvalu.

Vzhled: Nejtypičtějším rysem plnokrevníka je jeho elegance a štíhlá stavba těla. Charakteristické jsou dlouhé šikmé plece a silná záď. Tento kůň má extrémně dlouhé panevní a stehenní kosti, což příznivě ovlivňuje jeho zančnou prostornost ve cvalu. Má oválný hluboký hrudník- ideální pro své silné plíce. Kohoutek je výrazný, krk dlouhý a pěkně posazený. Kůže plnokrevníka je valmi jemná a srst, hříva i ocas jsou nádherně hedvábné a lesklé.

Výška v kohoutku: Se liší podle linií chovu. Průměr se pohybuje kolem 1,60m.

Barva: Většinou jsou to hnědáci, v první řadě tmaví hnědáci, ale častí jsou i ryzáci, bělouši a vraníci.

Charakter: "Senzibilní" je rozhodně slovo, které nejlépe vystihuje povahu plnokrevníka. Je to kůň poměrně dost nervózní a dokáže být i náladový . Na své okolí reaguje velmi citlivě. Příliš jednotvárný trénik ho začne rychle nudit. Toto na nejvýše výkonné zvíře potřebuje zkušenou a trpělivou ruku.

 

                              Vtípky

“Vaše lordstvo, neměl byste jen jezdit na koni,
ale v zájmu vašeho zdraví i chodit pěšky!”
“To je zvláštní doktore, váš názor se shodujeshoduje s jedníním mého koně

Ovlivnil automobilový průmysl nějak morálku lidí? Jistě. Výrazně klesl počet krádeží koní...

“Moje manželka chce zhubnout,
tak začala jezdit na koni.”
“A výsledek?”Za měsíc kůň zhubnul 10 kilo!”

                                            Novinky

Vnaší stáji brzi bude nová jízdárna a hala k tomu tu budeme mít i nové miístní koníky o které su bute moci starat.

                            Začákty parkuru

Jak vybrat koně:

Výběr koně pro skokové soutěže je důležitý proces,při kterém neklademe důraz na to jestli má kůň základní výcvik již za sebou.Takový kůň je sice připraven začít s tréninkem,ale je tu riziko,že tento kůň může mít určité zlozvyky získané z nesprávně provedeného výcviku.To by nám vše jen ztížilo.Posoudit koně zda se hodí pro skokové soutěže lze i podle exteriéru.Vybereme-li si koně,který se teprve připravuje na základní výcvik,budeme soudit podle výhod dobrého skokana.Výhodou je dlouhý dobře nasazený krk a delší hřbet,osvalená bedra,silné klouby a zdravé končetiny.Toto bývají znaky dobrého skokana.Rozhodující však nebývá jen exteriér koně.Nejdůležitější je nebojácnost a ochota respektovat překážku.Napravovat koně,kteří bezdůvodně zastavují před překážkou v důsledku dřívějším nesprávným ježděním bude velmi obtížné.Proto je velice důležité pro přípravu koně i výběr vhodného jezdce.Protože i velmi schopný kůň a velice nadaný jezdec nemohou mnoho dokázat,je zapotřebí,aby se jim věnoval zkušený trenér.

  To  je pro dnešk všechno noviny pripravyla maky majitelka vs černá prla.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář